Lokowanie kapitału w nieruchomościach uznaje się za bezpieczny wybór. W ostatnich latach ich wartość rynkowa znacznie wzrosła z korzyścią dla właścicieli. Wciąż jednak na rynku można znaleźć prawdziwe perełki inwestycyjne. W tym artykule skupimy się na podstawowych wskazówkach dla początkujących inwestorów. Koniecznie się z nimi zapoznaj, zanim zdecydujesz się na zakup nieruchomości.

Kalkulacja i zdrowy rozsądek to podstawa

Przy każdej inwestycji kluczem jest przeprowadzenie starannej kalkulacji i zachowanie w całym procesie zdrowego rozsądku. Przede wszystkim należy wyeliminować emocje, które z reguły nie są dobrym doradcą. Inwestycja w nieruchomość powinna być przeanalizowana pod wieloma względami. Dotyczy to nie tylko kalkulacji stopy zwrotu, ale również stanu prawnego nieruchomości oraz trendów rynkowych. Im lepiej rozeznasz się w tym, tym łatwiej będzie Ci ocenić, czy dana inwestycja jest atrakcyjna, czy jednak kryje się za nią większe ryzyko. Na początkowym etapie warto korzystać ze współpracy z bardziej doświadczonymi specjalistami, którzy będą w stanie lepiej to ocenić.

Podstawowe strategie inwestowania w nieruchomości

Istnieje kilka podstawowych strategii inwestowania w nieruchomości. Dobiera się je bezpośrednio do potrzeb kupującego oraz docelowego przeznaczenia danego obiektu. W przypadku początkujących osób rekomenduje się takie strategie jak:

  • kawalerki inwestycyjne;
  • gotowce inwestycyjne;
  • nieruchomości na najem krótkoterminowy;
  • zakup od dewelopera.

Jest to związane z tym, że przygotowanie nieruchomości do zarabiania będzie wymagało mniej czasu i pracy. Bardziej doświadczeni inwestorzy poszukują okazji m.in. podczas licytacji komorniczych. Ponadto sprawdzone sposoby inwestowania w nieruchomości to:

  • flipping;
  • luksusowe apartamenty;
  • cesje deweloperskie;
  • nieruchomości z windykacji.

Przed wyborem konkretnej z nich zapoznaj się z jej plusami i minusami. Początkujący inwestorzy mogą zdecydować się zarówno na nieruchomości z rynku pierwotnego (od dewelopera), jak i z rynku wtórnego (z drugiej ręki).

Negocjuj i zachowaj profesjonalizm

Podczas oglądania nieruchomości i finalizacji jej transakcji należy zachować pełen profesjonalizm. Warto pamiętać o tym, że ceny podawane przez sprzedającego lub pośrednika z reguły nie są tymi ostatecznymi. Kupujący ma potencjał mniejszych lub większych negocjacji. W ten sposób można nabyć nieruchomość nawet o kilka procent taniej. W przypadku tak dużej inwestycji daje to realne oszczędności. Pieniądze te można wydać na koszty okołozakupowe, które związane są m.in. z koniecznością zapłaty podatku (rynek wtórny) czy też opłaceniem usług notariusza.

Zakup ze środków własnych lub na kredyt

Inwestowanie w nieruchomości w ostatnich latach stało się jednym z bezpiecznych sposobów lokowania kapitału i pomnażania swojego budżetu. Zakup może w stu procentach sfinansować ze środków własnych lub posiłkować się wsparciem banku. W tym drugim wypadku należy przeprowadzić dokładną analizę opłacalności takiej inwestycji. Dzięki temu nieruchomość poniekąd spłaca się z najmu, a kupującemu zostaje jeszcze nadwyżka. Im szybciej nieruchomość spłacisz, tym szybciej zacznie na siebie zarabiać. Zakup ze środków własnych pozwala na osiągnięcie jeszcze szybszej stopy zwrotu.

Czy warto inwestować w nieruchomości?

Bez dwóch zdań warto inwestować w nieruchomości, o ile robi się to z głową. Starannie wybrany i przemyślany zakup daje spory potencjał zarobkowania. W ten sposób buduje się portfel inwestycyjny z atrakcyjnym dochodem pasywnym. Początkujący inwestorzy powinni korzystać ze wskazówek doświadczonych ekspertów, aby uniknąć popełnionych już przez nich błędów. Dokładnie wszystko przeanalizuj, wybierz optymalną dla siebie strategię i dopiero później zdecyduj się na inwestowanie w nieruchomości. Nasza kancelaria pomoże Ci w przygotowaniu wiarygodnej wyceny dowolnego typu nieruchomości.